Pamiątki z podróży

Wybierając się w podróż, a zwłaszcza tą dookoła świata, warto przywieźć ze sobą do domu pamiątki, które będą przypominały nam o pięknych chwilach zagranicą.

Wybór pamiątek to jednak nie taka łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać.

Magnesy na lodówkę i koszulki z napisami już dawno się przejadły, a oryginalne pamiątki czasami ciężko znaleźć, pośród tanich bibelotów na miejscowych straganach.

Skarby dla turystów

Każdy kraj ma do zaoferowania coś innego. Wybierając się w podróż do danego miejsca, warto najpierw sprawdzić czym się ono wyróżnia na tle innych krajów, jakie towary są tam najpopularniejsze i co takiego możemy kupić tam, czego nie będziemy mogli dostać w kraju rodzimym.

Pamiątki mają pobudzać nasze zmysły – sprawiać, że patrząc na nie lub dotykając ich, przenosimy się myślami do tych wyjątkowych miejsc, które odwiedzaliśmy.

Ciekawym pomysłem na pamiątki są plakaty sprzedawane na lokalnych bazarach.

Często przedstawiają one ciekawe zdjęcia, związane z historią danego kraju, lub nawiązujące do jego kultury.

Obraz namalowany przez miejscowego artystę także będzie oryginalną pamiątką, która zawieszona na ścianie w salonie, będzie nam codziennie przypominać o niezwykłej podróży.

Przebywając na wakacjach, na przykład w Meksyku, obowiązkowym zakupem jest sombrero, będące tamtejszym narodowym nakryciem głowy. Oprócz tego warto nabyć regionalne, ręcznie haftowane ubranie lub narzutę.

Japonia słynie z wzorzystych wachlarzy, które są nieodłącznym elementem ubioru gejszy. Mogą być ręcznie malowane, a nawet pozłacane.

Włochy to przede wszystkim wykwintne sery i wina, które im dłużej leżakują, tym lepiej smakują, dlatego nie musimy martwić się terminem przydatności i czasem spędzonym w podróży.

Kenia natomiast, mimo że kojarzy się z niepowtarzalną biżuterią w stylu etno, słynie także z aromatycznej kawy, właśnie o posmaku wina.

Z Etiopii przywieźć można natomiast kawę czekoladową lub jagodową.

Co przywieźć z Indii? Przede wszystkim przyprawy. Dzięki indyjskim przyprawom tamtejsza kuchnia słynie ze swej wyrazistości i ostrości, a potrawy mają ciekawy kolor. Oprócz tego, kupić tam można różnego rodzaju kadzidła, naturalne kosmetyki i orientalne perfumy, które nie wszędzie dostaniemy.

Na przyprawy warto zwrócić także uwagę podróżując po krajach arabskich, a w Chinach czy Japonii zaopatrzyć się można w aromatyczne herbaty.

Tak naprawdę tylko od nas zależy, co zabierzemy ze sobą do domu.

Warto pamiętać także o tym, że podróżując samolotem nasz bagaż musi mieć ograniczoną wagę. Lepiej przemyśleć dokładnie co warto ze sobą przywieźć, a co jednak musimy zostawić.

moca