Dywany z całego świata

Któż z nas nie lubi podróżować, podziwiać innych krajów, poznawać kulturę tamtejszych mieszkańców i ich zwyczajów?

Wyjeżdżając na wakacje bądź w podróż służbową do obcego państwa, warto zwrócić także uwagę na dostępne tam przedmioty, które bardzo często są wytwarzane przez lokalnych artystów i rzemieślników. Niektóre z nich można kupić jako pamiątkę i zabrać ze sobą do domu, a inne – nieco większe – zamówić przez Internet.

Egzotyka zaklęta we włóknach

Pierwsze dywany tkane były przez koczowników, którzy używali do tego procesu włosia owiec i kóz. Dywan miał chronić przed zimnem, a tylko dodatkowo spełniać funkcję dekoracyjną. Dzisiaj oczywiście dywany kupujemy głównie po to, aby nasze mieszkanie nabrało smaku i wyglądało nieco przytulniej, ale na początku stosowania dywanów, ta funkcja była drugorzędna.

Najpopularniejszymi dywanami, określanymi mianem egzotycznych, są dywany perskie, pochodzące z Iranu – jednego z największych krajów Bliskiego Wschodu, który do 1934 roku nazywany był właśnie Persją.

Tamtejsi rzemieślnicy opanowali do perfekcji sztukę tkania i barwienia dywanów, w których zazwyczaj stosują węzły perskie, zwane węzłami Senneh.

Powstające w Iranie egzotyczne dekoracje z włókien, swoje nazwy biorą od miejscowości w których powstały, na przykład: Kerman, Sziraz, Bidżar, Hamadan. Często nazywane są także określeniami tamtejszych grup etnicznych.

Podróżując do niezwykłych krain, zazwyczaj mamy ochotę zabrać jakąś ich cząstkę z powrotem, upychając w walizce i wywożąc do naszego domu. Nie wszystko co nam się spodoba, możemy jednak zmieścić w bagażu podręcznym. Przykładem mogą być na przykład egzotyczne dywany 200×300, które dosyć ciężko zmieścić w walizce. Na szczęście dzięki Internetowi i możliwości zamówienia niemal każdej rzeczy, takie dywany możemy po prostu kupić z dostawą do domu. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny, dzięki czemu nawet w naszym skromnym mieszkaniu w bloku bądź kamienicy, możemy wprowadzić egzotyczny kawałek Persji.

Chińska porcelana czy chińskie dywany?

Mogłoby się wydawać, że chińska porcelana nie ma żadnego związku z tamtejszymi dywanami, ale jest to błąd. Państwo Środka posiada swoją własną, długą tradycję tkania dywanów, które były używane na dworach cesarskich już ponad 2 000 lat temu!

Jak się okazuje, wzory najstarszych chińskich dywanów inspirowane były wzorami, które występowały na porcelanie i jedwabnych tkaninach. Pojawiały się tutaj motywy religijne i często wizerunek smoka, który jest ściśle związany z chińską kulturą ludową.

Na współczesnych chińskich dywanach, zobaczyć już możemy bardziej różnorodne wzory, do których należą na przykład kwiaty. Tkane niegdyś ręcznie dywany z bawełnianych nici osnowy w połączeniu z szorstkim włosiem, dzisiaj produkuje się już za pomocą maszyny. Ich kolor mimo upływu czasu nie blaknie, dzięki stosowaniu specjalnych barwników chromowych, odpornych na działanie promieni słonecznych.

Dywany chińskie, podobnie jak Perskie, także noszą nazwy od miast w których są produkowane (Pekin, Tiencin, Ningxia, Paotou).

Ci, którzy uwielbiają podróżować i odwiedzili już niejedno egzotyczne państwo, teraz dzięki erze Internetu mogą zebrać oryginalne przedmioty z różnych krajów w jednym miejscu – w swoim domu. Mogą to być kubki, ubrania, kolorowe poszewki na poduszki, jedwabne zasłony, czy miękkie dywany tkane przez perskich rzemieślników. Tak naprawdę ogranicza nas tylko budżet!

moca