Jak przygotować się na podróż dookoła świata?

 
Przygotowanie się na podróż dookoła świata to ekscytujące wyzwanie. Z początku w głowie może pojawić się pewne przerażenie. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Na szczęście jest kilka praktycznych rad na przygotowanie się do podróży życia.

Spisz listę celów i umieść je na mapie
Napisz na kartce absolutnie wszystkie swoje turystyczne marzenia. Taka lista powinna zawierać:

Miejsca, które chcesz zwiedzić.
Zwierzęta i rośliny, które chciałbyś zobaczyć.
Szczyty górskie, jakie chciałbyś zdobyć.
Dziedziny sportu, które chciałbyś uprawiać w czasie podróży
Wszystko inne, o czym marzysz
Po spisaniu takiej listy odstaw ją i wróć do niej za dwa, trzy dni – zapewne będziesz chciał coś do niej jeszcze dopisać.

Następnie zaznacz na mapie miejsca z tej listy. To bardzo pomoże w ustaleniu trasy podróży. Pomyśl, w jakich porach roku, będzie najlepiej zwiedzić dany region. Zwróć też uwagę, kiedy w danym miejscu odbywają się interesujące Cię wydarzenia.

Przygotuj się do wyjazdu
Kiedy ustalisz trasę podróży, sprawdź, jakie wymagania prawne (np. wizy) trzeba spełnić, by udać się do danych krajów. Zapoznaj się także z potencjalnymi zagrożeniami, jakie czyhają w danych państwach. Warto dużo czytać i zbierać informacje o zwyczajach panujących w regionach, do których się wybierasz.

Oszacuj też koszty i źródła finansowania podróży. Pamiętaj także o zadbaniu o stan swojego zdrowia oraz o ubezpieczeniu się na czas podróży. Sprawdź też, czy ważność twojej karty płatniczej nie kończy się za kilka tygodni.

Dobrze się spakuj
Odpowiedni dobór bagażu to kluczowy czynnik udanej podróży. Ilość bagażu, jaką możemy zabrać jest ograniczona, a ilość rzeczy, która może okazać się przydatna ogromna. Dlatego też, trzeba zabrać jedynie najbardziej praktyczne rzeczy. Pomyśl o tym, jakie rzeczy będą Ci potrzebne w danym kraju. Jeśli można je tam tanio kupić lub wypożyczyć po korzystnej cenie, to nie warto ich umieszczać w swoim bagażu.

Z pewnością warto zabrać ze sobą odpowiedniego rodzaju odzież i obuwie, dopasowane do warunków pogodowych i kulturowych krajów, do których wyruszamy. Koniecznie zabierz ze sobą też zestaw podstawowych leków, potrzebne dokumenty oraz podstawowe narzędzie takie jak ładowarka do telefonu. Przed rozpoczęciem podróży upewnij się, czy na pewno spakowałeś wszystkie potrzebne przedmioty.

Dobrym pomysłem może być też poproszenie kogoś bliskiego o dosłanie danej rzeczy do kraju, w którym będziesz przebywać. Przykładowo, jeżeli coś dużego będzie nam potrzebne dopiero za pół roku, to nie ma sensu tego brać ze sobą, wystarczy, że ktoś nam to dośle. Takie rozwiązanie generuje dodatkowy koszt związany z przesyłką, czasem jednak i tak jest to bardziej opłacalne, niż zakup czegoś na miejscu, w którym będziesz przebywał.

Pożegnaj się
Zanim wyruszysz w długą podróż, spotkaj się ze znajomymi oraz rodziną. Z pewnością docenią fakt, że się z nimi pożegnałeś. Dobrym pomysłem może być zorganizowanie przyjęcia z okazji wyjazdu, a po powrocie zorganizowanie spotkania w tym samym gronie.

moca